19 במרץ 2008

האריות אריות והכבשים כבשים

כאריות לכבשים

הרבה ביקורת פוליטית ומעט תוכן ועלילה היו בסרט כאריות לכבשים (Lions for Lambs) בו צפיתי השבוע. פוליטיקאים אמריקאים שמקדמים מטרות אישיות על חשבון הלוחמים בעיראק ואפגניסטן, תקשורת שמעדיפה לסקר בידור במקום חדשות, וחברה אמריקאית שלא עושה דבר כדי למנוע את התפוררותה. אלו הם רק חלק מהנושאים שהסרט מעלה.

הסרט מביא שלושה סיפורים הקשורים זה בזה ומתרחשים בו זמנית במשך שעה. מבצע צבאי חדש יוצא לדרך באפגניסטן, סנטור צעיר (טום קרוז) מנסה לשכנע עיתונאית בכירה (מריל סטריפ) לשווק את המבצע, ופרופסור למדעי המדינה (רוברט רדפורד שגם ביים) נפגש עם אחד מתלמידיו שאיבד עניין בלימודים.

המטרה של הסרט הייתה להעלות את נושא הלחימה של ארה"ב בעיראק ואפגניסטן על סדר היום, ואכן כל מי שצפה או יצפה בסרט לא יכול שלא לחשוב ברצינות על מכלול הנושאים בהם הסרט נוגע. אני מיד קישרתי את הסרט למלחמת לבנון השניה, גם שם היו לוחמים אמיצים שחלקם הקריבו את חייהם למען המדינה כשבראשה הנהגה חסרת נסיון.

חבל שיוצרי הסרט ויתרו כמעט לחלוטין על העלילה. בנוסף, אפשר היה לגעת בפחות נושאים ולהתרכז באלו החשובים יותר, אולי כך לסרט היתה השפעה גדולה יותר. ועוד דבר, כמה כבר אפשר להתרשם מאוסף השחקנים המרהיב כשרוב המשחק שלהם הוא בישיבה. יחד עם זאת, אם הסרט זמין עבורכם, כדאי לראות, הוא לא רע בכלל.

אנתוני מינגלה

אנתוני מינגלה

הבמאי והתסריטאי אנתוני מינגלה מת אתמול, בגיל 54, כתוצאה מסיבוך בניתוח להסרת גידול מצווארו. את הפצוע האנגלי שעל בימויו זכה באוסקר לא ראיתי, וקולד מאונטיין שכתב וביים הוא אחד האהובים עליי, אבל לדעתי דווקא מהסרט הכישרון של מר ריפלי אפשר ללמוד הכי טוב על הכישרון המיוחד של מינגלה בעשיית סרטים.

מתוך הסרט הכישרון של מר ריפלי

A Whiter Shade of Pale

הפעם האחרונה ששמעתי את השיר, שזוכה לביצוע מחודש בפרסומת החדשה לאל-על, הייתה בפסקול הסרט האיטלקי מאה צעדים. הסרט מספר על אדם שהעז לצאת נגד המאפיה הסיציליאנית (סיפור אמיתי). השיר מתנגן פעמיים במהלך הסרט, פעם אחת באמצע הסרט והפעם השנייה בסופו. מהמנגינה בשיר אפשר להסיק על האווירה בסוף הסרט.

2 תגובות:

אורי אמר/ה...

הצטערתי לקרוא על מותו של מינגלה. אהבתי את breaking and entering או בשמו העברי "הסגת גבול", שעל אף הקטילות בארץ, הצליח בעיני לשמר את היכולת הייחודית שלו להעביר סיפור עמוק ומורכב רגשית.

אנונימי אמר/ה...

לא יצא לי לראות את הסרט, אך בעקבות התגובה צפיתי בטריילר ואכן נראה שמדובר בסיפור מעניין. כנראה שאצפה בו בקרוב.